Czy warto wykonać makijaż permanentny?

Większość z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez makijażu, poświęcając na niego kilka lub kilkanaście minut każdego ranka. Tymczasem nie trzeba marnować cennego czasu i można zdecydować się na makijaż permanentny w okolicach oczu, ust czy brwi. Co to jest makijaż permanentny i czy warto go wykonać?

Co ma wspólnego makijaż trwały z tatuażem?

Makijaż permanentny to rodzaj płytkiego tatuażu, który utrzymuje się od 2 do 5 lat. Dzięki wprowadzeniu pigmentu w płytkie warstwy skóry efekt zabiegu jest subtelniejszy i pozwala naturalnie przyciemnić i wyregulować kształt brwi, podkreślić kolor ust oraz narysować kreski na powiekach. Makijaż trwały spełnia jeszcze jedną ważną funkcję – świetnie tuszuje niedoskonałości skóry, takie jak blizny, przebarwienia czy plamy pigmentacyjne.

W zależności od wybranej techniki można uzyskać mocniejszy, jak i bardziej subtelny efekt. W przeciwieństwie do tatuażu, barwnik w makijażu permanentnym powoli zanika. Aby wyglądał efektownie należy powtarzać zabieg co jakiś czas, w zależności od rodzaju barwnika i wybranej techniki.

Metody wykonywania makijażu trwałego brwi

 

Makijaż trwały różni się między sobą techniką zabiegu, dlatego zanim zdecydujemy się na poprawianie natury, warto poznać każdą z nich, a właściwie efekt jaki gwarantują. Makijaż permanentny najczęściej wykonywany jest na brwiach, powiece dolnej i górnej oraz ustach.

Do metod wykonywania makijażu trwałego brwi zaliczamy metodę piórkową, włoskową, cieniowania. W metodzie piórkowej pigment wprowadzany jest za pomocą igieł (6-12), zwanych piórkami, które rysują kształt brwi, włos po włosku. Jego celem  jest stworzenie rysunku do złudzenia przypominającego naturalne włosy. Do tej metody możemy zaliczyć microblanding – ostrza nacinając naskórek wprowadzają pigment, a po zagojeniu w miejscu nacięć pozostają delikatne „włoski”.Metoda włoskowa polega na rysowaniu brwi przy pomocy maszynki i pojedynczej igły. Ma za zadanie odwzorować naturalny wygląd brwi, rysując włoski.

Metoda klasyczna, czyli cieniowania polega na zabarwieniu skóry, którym możemy  nadać pożądany  kształt czy złudzenie pełniejszych brwi. Możemy w tym przypadku wyróżnić technikę ombre – pigmentacja brwi polega na użyciu kilku kolorów barwnika w celu osiągnięcia przejść tonalnych, które stwarzają bardzo naturalny i trójwymiarowy efekt makijażu.

Makijaż permanentny ust

Dzięki dobraniu odpowiedniego koloru pigmentu, linergistka jest w stanie uzyskać bardzo naturalny efekt, podkreślający naturalny odcień naszych ust. Makijaż permanentny idealnie sprawdza się, gdy wargi są bardzo wąskie, a kolor blady. Jest przeznaczony również dla kobiet, których usta są asymetryczne. Dzięki pigmentacji ust nie ma konieczności nakładania szminki, która często rozmazuje się, tworząc nieestetyczne smugi na skórze. Makijaż permanentny pozwoli uzyskać idealny kontur ust, powiększyć, pomniejszych i podkreślić ich linię.  

Makijaż permanentny oczu

Kreski na powiekach to nieodłączny element makijażu większości z nas. Jednak nie zawsze wychodzą idealnie, szczególnie w porannym pośpiechu. Makijaż permanentny jest wówczas idealnym rozwiązaniem. Ma za zadanie podkreślić, zagęścić optycznie linię rzęs oraz dodać głębi naszym oczom. Decydując się na pigmentację warto wiedzieć, jakie rodzaje kresek możemy wyróżnić. Kreska górna zagęszczająca linię rzęs jest subtelna i wygląda naturalnie. Natomiast dekoracyjna daje mocniejszy efekt. Pozwala wymodelować kształt oka, np. unieść wewnętrzne kąciki, aby oczy zyskały intrygującego wyrazu. Kreska dolna jest dopełnieniem makijażu, sprawia, że oczy stają się optycznie większe.

Dla kogo makijaż permanentny?

Makijaż permanentny pozwala naturalnie podkreślić urodę oraz zatuszować niedoskonałości twarzy. Idealnie sprawdza się w przypadku kobiet uprawiających sporty wodne. Stanowi ratunek dla osób pozbawionych brwi lub rzęs po chemioterapii, jak również dla kobiet, które nie mogą się malować z powodu alergii..

Należy pamiętać, że czasami efekty makijażu nie są zadowalające, a nie ma możliwości szybkiego usunięcia pigmentu. Jedyny wyjściem jest zabieg przy użyciu lasera, który służy do usuwania tatuaży lub korekta pigmentem w odcieniu skóry. Czy warto wykonać makijaż permanentny? Tak, jeżeli chcemy zatuszować widoczne mankamenty urody, delikatnie podkreślić brwi, usta lub oczy oraz cieszyć się wygodą na co dzień. Jednak warto zdecydować się na sprawdzoną kosmetyczkę, w innym przypadku efekt może być nieestetyczny.

 

Fot. Pinterest