Jak przygotować cerę pod makijaż?

Dobrze wykonany makijaż podkreśla atuty urody i tuszuje niedoskonałości cery. Czasami decydujemy się na drogie kosmetyki, aby ten efekt osiągnąć. Jednak kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja. Dzięki niej skóra będzie wyglądać świeżo i promiennie przez cały dzień. Jak zatem przygotować skórę pod makijaż, aby prezentowała się idealnie?

Oceń swój rodzaj skóry twarzy

Określenie swojego rodzaju cery jest kluczowe przy wyborze odpowiednich kosmetyków oraz pielęgnacji. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje skóry, czyli normalna, tłusta, sucha i mieszana.

Cera normalna jest najmniej problemowa – gładka, odpowiednio nawilżona i dobrze ukrwiona. Nie występuje problem łuszczenia ani nadmiernego przetłuszczania. Skóra tłusta charakteryzuje się błyszczącą powierzchnią z widocznymi rozszerzonymi porami. Ponadto jest dość gruba i słabo ukrwiona. Z kolei cera sucha jest cienka i mało elastyczna. Często występują na powierzchni skóry przebarwienia i rozszerzone naczynka. Cechy skóry tłustej i suchej posiada skór mieszana. Strefa T, czyli czoło, nos i broda jest tłusta, a boczne partie twarzy przesuszone.

Każda cera, czyli normalna, tłusta, sucha i mieszana może być naczynkowa i wrażliwa. Problem trądziku najczęściej dotyka skóry tłustej i mieszanej.

Krok 1 – Oczyszczanie twarzy

Czy zdarzyło Ci się kiedyś wrócić późno po domu i zasnąć z makijażem? Okazuje się, że takie zaniedbanie najbardziej niszczy skórę twarzy. O odpowiednie oczyszczanie twarzy trzeba zadbać już wieczorem poprzez wykonanie dokładnego demakijażu, który usunie resztki makijażu, sebum i kurzu. Należy pamiętać o odpowiednim dobraniu pianek i żeli do mycia twarzy, aby nie wysuszyły cery. Warto raz w tygodniu złuszczać naskórek za pomocą peelingu. Bardzo dobrze spełnia swoją rolę peeling enzymatyczny, polecany do każdego typu skóry. Jest delikatniejszy od peelingu drobno lub gruboziarnistego. Silniejsze złuszczanie w razie potrzeby najlepiej wykonać w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.

Krok 2 – Tonizowanie

Kolejnym krokiem w codziennym demakijażu skóry twarzy jest tonizowanie. Tonik ma za zadanie przywrócić skórze odpowiednie pH. Co to oznacza? Chodzi o równowagę kwasowo-zasadową. Gdy ją naruszymy, możemy zmagać się z większością problemów skóry, takich jak wypryski, przetłuszczenie, podrażnienia, przesuszanie. Cera twarzy powinna mieć odczyn lekko kwaśny (ok. 5,5). Takie środowisko stanowi płaszcz ochronny skóry, stanowiący pierwszą zaporę dla bakterii, zanieczyszczeń oraz promieni UV. Należy pamiętać, że toniki zawierające w swoim składzie alkohol, nie będą nadawać się dla skóry suchej i wrażliwej. Obecnie zdecydowanie lepiej sprawdzają się płyny miceralne o pH zbliżonym do naszej cery.

Krok 3 – Nawilżanie

W pierwszej kolejności należy nałożyć krem pod oczy dopasowany do potrzeb skóry. Technika aplikacji również ma duże znaczenie. Delikatnie wklepujemy krem opuszkiem serdecznego palca – ma on najmniejszą siłę ze wszystkich. Pod oczami kierujemy ruchy palca od zewnętrznej do wewnętrznej strony, a na górnej powiece na odwrót, czyli od wewnętrznego kącika do zewnętrznego. Przygotowanie twarzy pod make up nie może odbyć się bez odpowiedniego nawilżenia skóry twarzy. Aby makijaż był trwały, nie powodował nadmiernego wydzielania sebum, ani przesuszania, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie. Zdarza się, że posiadaczki tłustej cery pomijają ten krok. To duży błąd! Taka skóra, aby się zregenerować potrzebuje kremu dostosowanego do potrzeb skóry.  Przesuszanie tłustej cery powoduje wytwarzanie większej ilości sebum, tak właśnie powstaje błędne koło. Potrzeby suchej skóry najlepiej zaspokoi krem o właściwościach odżywczych i gęstej konsystencji. Natomiast wrażliwa wymaga zastosowania dedykowanych kosmetyków. Dla cery mieszanej odpowiednie będą kosmetyki o lekkiej konsystencji.

Warto zwrócić uwagę na stosowane kosmetyki do twarzy. Odpowiednia pielęgnacja zapewni Twojej skórze nie tylko piękny, promienny wygląd, ale również bardziej naturalny i trwalszy makijaż.

 

Fot. Pinterest