Jak wybrać i używać pędzli do makijażu?

Nieodłącznymi atrybutami każdej makijażystki są pędzle do makijażu o różnych kształtach, typach włosia i wielkościach. Wybór jest ogromny! Które pędzle służą do podkładu, a które do makijażu oczu i ust?

Pędzle do podkładu

Choć wiele z nas nakłada fluid opuszkami palców lub za pomocą gąbeczki, warto wypróbować specjalny pędzel przeznaczony do tego celu. Dzięki niemu podkład będzie dokładnie i równomiernie rozprowadzony oraz zapewni lepsze krycie. Unikniesz także nieestetycznych smug na twarzy. Pędzel powinien być wykonany z wysokiej jakości sztucznego włosia. Naturalne włosie niestety zbyt szybko chłonie podkład. Możemy wyróżnić pędzel zaokrąglony, płaski, skośny oraz okrągły i płasko ścięty.

W przypadku nakładania płynnego podkładu idealny będzie zaokrąglony pędzel, który idealnie przylega do skóry i dobrze rozprowadza fluid przy linii włosów i brody. Płaski pędzel o kwadratowym kształcie nie tylko pozwala równomiernie rozprowadzić płynny podkład, szczególnie w okolicach ust, ale również można nakładać nim maseczki na twarz. Skośny pędzel okazuje się przydatny w celu aplikacji fluidu w okolicach nosa i oczu. Można nim bez problemu rozprowadzać płynny korektor pod oczami. Okrągły i płasko ścięty pędzel idealnie spełni swoją rolę, szczególnie jeżeli chcesz zatrzeć granicę pomiędzy podkładem a korektorem. 

Pędzel do korektora

Jeżeli nie posiadasz korektora zakończonego niewielkim pędzelkiem lub aplikatorem z gąbeczką, warto zaopatrzyć kosmetyczkę w specjalny pędzel. Nie warto nakładać korektora opuszkami palców, ponieważ możemy przez przypadek podkreślić zmarszczki – również te mimiczne. Pędzel do korektora doskonale rozprowadzi kosmetyk, zakrywając cienie pod oczami i przebarwienia. Powinien być płaski, długi i wąski. 

Pędzel do pudru sypkiego

Do aplikacji sypkiego pudru najlepiej korzystać z pędzla z naturalnego włosia (np. koziego). Powinien być puszysty, okrągły, o dużej średnicy. Z jego pomocą nałożymy niewielką ilość pudru, uzyskując naturalny efekt. 

Pędzel do bronzera i różu

W tym przypadku również sprawdzi się naturalne włosie. Pędzel powinien być średniej wielkości. Zbyt duży uniemożliwi precyzyjne nałożenie różu, natomiast za mały nie będzie w stanie odpowiednio pokryć kości policzkowych. Pędzel do bronzera lub różu powinien być spłaszczony, ścięty lub półokrągły. Warto również zaopatrzyć się w pędzel typu „wachlarz”, który idealnie podkreśla kości policzkowe i skronie. 

Pędzle do cieni

Makijaż oka potrafi być prawdziwą sztuką, która wymaga zastosowania kilku rodzajów pędzli. Każdy z nich pełni inną funkcję. Pędzel zaokrąglony, płaski, o wydłużonym kształcie służy do aplikacji podstawowego koloru na powiekę. Kolejnym rodzajem jest pędzel do rozcierania ceni o zaokrąglonym kształcie. Ułatwia cieniowanie i zacieranie granic pomiędzy odcieniami, np. w przypadku smoky eyes. Precyzyjne malowanie linii w załamaniu powieki zapewni skośny pędzelek do cieni. Sprawdzi się również podczas nakładania kosmetyku o żelowej konsystencji. 

Pędzle do eyelinera i brwi

Jako, że eyelinery występują w postaci płynnej oraz w kremie, pędzelki wykonane są z syntetycznego włosia. W celu precyzyjnego wykonania kresek różnej grubości powinny być sztywne, o lekko spiczastym zakończeniu. Makijaż brwi wymaga natomiast zastosowania sztywnego pędzelka o skośnym zakończeniu.

Pędzelek do aplikacji szminki

Pędzelek nie tylko umożliwia nałożenie pomadki, ale również zaznaczenie konturu ust. Powinien być cienki, mały i sztywny, o stożkowatym kształcie. Dzięki niemu pigment zostanie wtłoczony we wszystkie zagłębienia skóry ust, co znacznie przedłuży trwałość makijażu.