3 proste sposoby na dobranie idealnego podkładu

Dobrze dobrany fluid to sekret promiennej cery. Warto pamiętać, że jest tłem dla makijażu oczu lub ust. W którym miejscu najlepiej sprawdzać odcień podkładu? Jakie tony są odpowiednie dla Twojego rodzaju cery? Przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci wybrać idealny fluid!

Określ rodzaj cery

Kluczową kwestią podczas wyboru odpowiedniego podkładu jest określenie rodzaju cery: normalna, sucha, tłusta, mieszana i wrażliwa. Oczywiście istnieją również kombinacje tych typów, jednak teraz skupimy się na wymienionych. Aby rozpoznać typ cery, powinno się obserwować jak zachowuje się po kontakcie z wodą z żelem, po zastosowaniu mleczka do demakijażu, użyciu tłustego kremu i przed wykonaniem demakijażu. Należy także wziąć pod uwagę, jak skóra reaguje na zmiany atmosferyczne – wiatr, mróz, słońce i suche powietrze.

  • Cera normalna jest najmniej problematyczna. Dobrze reaguje po kontakcie z wodą z mydłem (nie jest zaczerwieniona, ani ściągnięta), tłusty krem nie powoduje świecenia, a po demakijażu nie jest sucha. Zmiany atmosferyczne nie wpływają znacząco na jej kondycję.
  • Cera sucha łuszczy się, jest matowa, ściągnięta i mało promienna. Produkuje mniej sebum niż cera normalna. W kontakcie ze słońcem lub mrozem jest zaczerwieniona i piecze. Dobrze reaguje na tłusty krem.
  • Cera tłusta charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum. Nawet po kontakcie z wodą z mydłem ma skłonności do błyszczenia. Możemy zaobserwować rozszerzone pory i zaskórniki. W ciągu dnia szybko się przetłuszcza i świeci. Warunki atmosferyczne zwykle nie mają na nią wpływu.
  • Cera mieszana w zależności od partii twarzy jest przesuszona (policzki, skronie) lub tłusta (czoło, nos, broda). Należy używać kosmetyków dostosowanych do skóry mieszanej oraz w razie potrzeby, dodatkowo nawilżać suche obszary.
  • Cera wrażliwa w kontakcie z bodźcami chemicznymi, zawartymi w kosmetykach jest napięta, zaczerwieniona oraz może swędzieć. Źle reaguje na zmiany atmosferyczne. Wskazane jest korzystanie tylko z kosmetyków naturalnych, dostosowanych do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. 

Wybierz odpowiednią tonację

Częściej skupiamy uwagę na dobranie odcienia podkładu, a nie na jego tonację. Wyróżniamy tony żółte, różowe i naturalne, które są kombinacją obu tonacji. W drogeriach znajdziemy wiele rodzajów podkładów o różowym podtonie, które są dedykowane wąskiej grupie kobiet w Polsce. Najczęściej używają je Azjatki o żółtawej karnacji lub kobiety o dojrzałej, poszarzałej skórze. Cera naczyniowa o różowym odcieniu wymaga zastosowania podkładu z dużą ilością żółtego pigmentu. Warto zwrócić uwagę, jak skóra reaguje na słońce i mróz. Jeżeli jest zaczerwieniona, powyższy odcień również będzie odpowiedni. Tonacja neutralna jest odpowiednia dla kobiet o beżowej karnacji i zbilansowanym kolorycie. Mogą pojawić się subtelne chłodne i jasne tony.

Gdzie testować odcienie podkładu?

Najczęściej korzystamy z dwóch sposobów testowania odcienia podkładu. Pierwszym z nich jest nałożenie kosmetyku na zewnętrzną stronę dłoni. Nie powinno testować się kosmetyków na nadgarstku, ponieważ w tym miejscu skóra jest cienka i nie odpowiada barwie naszej cery. Chyba najlepszą metodą odpowiedniego wyboru podkładu jest nałożenie 3 różnych kolorów obok siebie na linii żuchwy. Należy dobrać odcień do szyi. Dlaczego? Skóra w tym miejscu jest przeważnie nieco jaśniejsza, ale podkład w ciągu dnia ciemnieje. Jeżeli mamy taką możliwość, przetestujmy próbki kosmetyków w domu przy świetle dziennym.

Jeżeli już znalazłaś idealny odcień podkładu, sprawdź koniecznie jak zrobić trwały i szybki makijaż zimowy z wykorzystaniem sztucznych rzęs Perhaeps!