Peelingi enzymatyczne, mechaniczne czy chemiczne – który wybrać?

Złuszczanie skóry twarzy jest niezbędną czynnością w celu pozbycia się zanieczyszczeń, oczyszczenia porów oraz zlikwidowania martwej warstwy naskórka. Często stajemy przed wyborem jaki peeling wybrać, aby nie zaszkodził naszej skórze. Sprawdź, jaki będzie odpowiedni dla Twojej cery!

Jak naprawdę działają peelingi?

W zależności od typu skóry peelingi powinny być wykonywane 1-2 razy w tygodniu. Dzięki regularnej pielęgnacji będziemy mogły zauważyć dużą różnicę w kondycji skóry twarzy. Peelingi przede wszystkim usuwają zalegające komórki naskórka, które uniemożliwiają optymalne wchłanianie składników aktywnych z kremów i masek. Doskonale wspomagają proces regeneracji skóry i cykl odnowy komórkowej. Regularnie stosowany peeling oczyszcza skórę z nagromadzonego łoju pozostawiając ją świeżą, miękką i gładką. Ponadto ulegają spłyceniu drobne zmarszczki, a plamy i przebarwienia rozjaśniają się. Należy pamiętać, że tylko odpowiednio dobrany peeling do skóry twarzy pozwoli na uzyskanie dobrego efektu. Jakie są rodzaje peelingów?

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny nie zawiera drobinek i jest najdelikatniejszy ze wszystkich dostępnych na rynku. Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza enzymom roślinnym, które rozpuszczają martwe komórki naskórka. Najczęściej wykorzystuje się enzymy owocowe z papai i ananasa. Peelingi enzymatyczne polecane są do każdego rodzaju skóry, w szczególności do wrażliwej, suchej, naczyniowej lub z trądzikiem pospolitym w fazie aktywnej. Peelingi enzymatyczne zwykle nie wywołują podrażnień, jednak przed nałożeniem kosmetyku warto wykonać test na niewielkim fragmencie skóry.

Peeling mechaniczny

Kolejny rodzaj peelingu również możemy stosować w ramach domowej pielęgnacji. Działanie mechaniczne opiera się o ścieranie warstwy martwego naskórka z pomocą ziarenek morskiego piasku, rozdrobnionych pestek owocowych lub kuleczek syntetycznych. Przy wyborze kosmetyku należy kierować się wielkością drobinek. Zasada jest prosta – im większe ziarna, tym silniejsza moc działania. Peelingi drobnoziarniste bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku cery normalnej i mieszanej. Natomiast peelingi gruboziarniste są dedykowane skórom tłustym i łojotokowym. Jednak należy uważać w przypadku cery trądzikowej. Nie można stosować peelingu ziarnistego w aktywnej fazie trądziku ze względu na ryzyko rozniesienia się zmian zapalnych. W tym przypadku lepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne. Warto zwrócić uwagę na zawartość dodatkowych czynników łagodzących w peelingach, takich jak alantoina.